NSF GRFP Awardees

Year Last Name First Name
2021-22 Binder Wesley
2021-22 Contejean Zaria
2021-22 Davila-Montero Bianca
2021-22 Ginnett Isabella
2021-22 Huss Katarina
2021-22 Jansen Peter
2021-22 Knowlton Garrett
2021-22 Lee Spencer
2021-22 Martinez Brianna
2021-22 McDonald Andrew
2021-22 Moreau Gabriel
2021-22 Palmer Bryce
2021-22 Sanchez Simon
2021-22 Schneider Karl
2021-22 Slivka Joseph
2021-22 Walters Katharine
2020-21 Afanador Ian
2020-21 Alanis Josee
2020-21 Anderson Hazel
2020-21 Baumer Zachary
2020-21 Brann Emma
2020-21 Fisher Megan
2020-21 Heit David
2020-21 Hird Krystina
2020-21 King Garrett
2020-21 Kratofil Michaela
2020-21 Maldonado Carolina
2020-21 Weidner Caroline
2019-20 Albert Rebecca
2019-20 Bansil Mohit
2019-20 Corpolongo Andrea
2019-20 Davidson Emily
2019-20 Davis Megan
2019-20 Drotos Audrey
2019-20 Dutcher Cassandra
2019-20 Faust Theodore
2019-20 Ford Kathryne
2019-20 Lawson Harrison
2019-20 Lee Jessica
2019-20 Metcalf Derek
2019-20 Panurach Teresa
2019-20 Poe Jeralyn
2019-20 Rutkoski Corinn
2019-20 Salazar-Gallegos Daniel
2019-20 Tempelman Josh
2019-20 Venegas Julian
2019-20 Watkins Jacob
2019-20 White Erin
2019-20 Zahorec Allison
2018-19 Birch Sydney
2018-19 Chanakian Sevan
2018-19 Cochran Tyler Alden
2018-19 Dean Kara Jane
2018-19 Gomez Carly Blair
2018-19 Ingersoll Andrew
2018-19 Lanier Emily Rose
2018-19 Markiewicz Julie Elizabeth
2018-19 Mikhail Megan Elizabeth
2018-19 Plont Stephen James
2018-19 Rivera Prince Jordi Armani
2018-19 Scott Sarah Barbara
2018-19 Shirkey Gabriela Elise
2018-19 Smith Matthew Duncan
2018-19 Stanke Hunter
2018-19 Vazquez Alexandra Y
2017-18 Avramovska  Ognenka
2017-18 Bongiovanni  Eliot
2017-18 Crouse  Monique
2017-18 Drueke  Elizabeth Alexandra
2017-18 Kargul  Meg
2017-18 Knupp  David
2017-18 Lakey  Bryan Daniel
2017-18 Lozano  David
2017-18 Mizzi  Jessica Elizabeth
2017-18 Moreno  Matthew Andres
2017-18 Murray  Nathan Hamilton
2017-18 Omans  Marcela Katherine
2017-18 Peisker  Alison Marie
2017-18 Sammut  Jason Paul
2017-18 Turmo  Aiko
2017-18 Wozniak  Katherine Jayne
2016-17 Beck Jacalyn Mara
2016-17 Bryant Courtney
2016-17 Carlson Rebecca Joy
2016-17 Chau Sheryl Suet Ying
2016-17 Davila-Montero Sylmarie
2016-17 Hamlin Quercus Florence
2016-17 Klopfer Elissa Ann
2016-17 Koenig Lauren
2016-17 Lalejini Alexander Michael
2016-17 Li Irene
2016-17 Micallef Jessica Lindsey
2016-17 Rojas Connie Abril
2016-17 Suandi Matthew Daniel
2016-17 Tsou Sung Ming Katerina
2016-17 Young Allison Mitchell
2015-16 Adkins Jaron
2015-16 Bourke Ashley Maren
2015-16 Castano Maria Luisa
2015-16 Cummings Ian Thomas
2015-16 Gauthier-Hernández Cristina
2015-16 Glazer James
2015-16 Gutierrez Mario
2015-16 Hamilton Stephanie June
2015-16 Jaimes Patricia
2015-16 Larson Courtney Elizabeth
2015-16 Miazgowicz Kerri Lynne
2015-16 Paredes Ruvalcaba Nerli
2015-16 Parker Jenna Marie
2015-16 Paxhia Michael Daniel
2015-16 Schnell Joshua Taylor
2014-15 Balgooyen Sarah Jane
2014-15 Breeze Victoria Wheaton
2014-15 Browning Kileigh
2014-15 Carroll Laura Michelle
2014-15 DePorre Yvonne Camille
2014-15 Esch Clarice
2014-15 Gonzalez-Santini Nomar Siul
2014-15 Heuser Thomas Alan
2014-15 Holberg Jessica
2014-15 Ingrao Adam Joseph
2014-15 Isa Mariyam Isabella
2014-15 Ludwig Jacob
2014-15 Lux Michaelyn
2014-15 Miller Julia Kathryn
2014-15 Reynolds Ryan Dave
2014-15 Schachterle Jeffrey Kent
2014-15 Stobaugh Derrick James
2014-15 Suddard-Bangsund John David
2014-15 Zoltowski David Michael
2013-14 Andreassi Kevin Vincent
2013-14 Bates Erik Walter
2013-14 Brown Diana Barbara
2013-14 Dolson Emily Louise
2013-14 Felger Kayla Janean
2013-14 Fitzsimons Kathleen Anne
2013-14 Guzman Lynette
2013-14 Johns Nathan Isaac
2013-14 Justus Kyle Blaine
2013-14 Kothari Shan Amar
2013-14 Kvam Peter Dana
2013-14 McCormick Steven Kevin
2013-14 Nizol Matthew
2013-14 Nuttall Andrew Michael
2013-14 Pochodylo Amy Louise
2013-14 Sparkling Anthony Elijah
2013-14 Uebler Jacob
2013-14 Zirbel Chad Robert
2012-13 Aono Kenji
2012-13 Brickley Daniel James
2012-13 Burmeister Alita R
2012-13 Cain Jeffrey David
2012-13 Goguen Amber Danielle
2012-13 Green Robin Jeffrey
2012-13 Groves Anna Marjorie
2012-13 Heffner Christopher Cullen
2012-13 King Danielle Dominique
2012-13 McCarthy Ethan
2012-13 McGill Bonnie Michelle
2012-13 O'Donnell Daniel Roy
2012-13 Parker Nathan Francis
2012-13 Schroder Hans S
2012-13 Skaff Nicholas Karam
2012-13 Troxell-Smith  Sandra
2011-12 Bellono Nicholas
2011-12 Bonnen Kathryn L
2011-12 Dodson Catherine Viola
2011-12 Fleet Blair Donnache'
2011-12 Franklin John Matthew
2011-12 Goh Ryan Nolan
2011-12 Hall Scott James
2011-12 Heinen Virginia Katherine
2011-12 Lewin Nora Shannon
2011-12 Miller Hanna
2011-12 Pang Genevieve C
2011-12 Pawlicki Matthew F
2011-12 Singleton Rodney Kevin
2011-12 Waltz Cory Scott
2010-11 Dault Daniel Lawrence
2010-11 Dong Roy
2010-11 Fulbright Scott Paul
2010-11 Greenberg Julia Rachel
2010-11 Hammack Stephen
2010-11 Jones Sarah Christine
2010-11 Klose Andrew Mark
2010-11 Kremkow Benjamin Gerald
2010-11 Miller Derek Robert
2010-11 Pierce Tasneem
2010-11 Richards Fayana
2010-11 Rossman Samuel Lee
2010-11 Wiederoder Michael Sean
2010-11 Wiseman Marc Anthony
2009-10 Bowers Melanie Marie
2009-10 Canino-Koning Rosangela Maria
2009-10 Franklin Teresa J
2009-10 Friederichs Robert John
2009-10 Jordan Christopher Adam
2009-10 Maguire Andrea Joan
2009-10 McCoy Victoria Elizabeth
2009-10 Montgomery Robert Alistair
2009-10 Morey Shannon Marie
2009-10 Sanders Nathan E
2009-10 Seitz Linsey Christine
2009-10 Temme  Andrew
2009-10 VanKlompenberg Monica Katherine
2008-09 Baczewski Andrew D
2008-09 Flynn Louis Leo
2008-09 Heintz Matthew Robert
2008-09 Maloney Ryan P
2008-09 Oswald Jessica Anne
2008-09 VanderLaan Donald Joseph
2007-08 Bell Shannon M
2007-08 Bornhorst  Gail M
2007-08 Fritz Megan L
2007-08 Holste  Ellen K
2007-08 Kanasty Rosemary L
2007-08 Keller Kane R
2007-08 Schwarz  Jessica K
2007-08 Swanson Eli M
2006-07 Barott Katie L
2006-07 Califf Katy J
2006-07 Flies Andrew S
2006-07 Kalcic Christine L
2006-07 LaRosa Raffica
2006-07 Lord Nathan D
2006-07 Northcutt Katharine V
2006-07 Rahbar Elaheh
2006-07 Shane Janelle C
2006-07 Shaw Kathryn C
2006-07 Strunk Bethany S
2006-07 Walker Bess L
2005-06 Conlin Molly R
2005-06 Grman Emily L
2005-06 Howes Timothy R
2005-06 Kanasty Rosemary L
2005-06 Lansing Sarah W
2005-06 Ng Sze-Ling
2004-05 Gour Jeffrey R
2004-05 Huber Devin H
2004-05 Jones Andrew C
2004-05 Kamarainen Amy M
2004-05 Meganck Jeffrey A
2004-05 Silder Amy B
2003-04 Kamikawa Tracy Leigh
2003-04 Lau Ellen Frances
2003-04 McEachin Danielle Nichole
2003-04 Nelis Lisa Castillo
2003-04 Nutter Christine Ann
2003-04 Peltier Joseph Charles
2003-04 Peltz Cathryn Delores
2003-04 Sheldon Marita Lynn
2003-04 Teich-McGoldrick Stephanie Leah
2002-03 Rogers Kristy Lynn
2002-03 Morelli Toni Lyn
2002-03 Gallagher Patrick Wayne
2001-02 Cline Rebecca Marie
2001-02 D'Anieri Philip James
2001-02 Hobbs Errett Charles
2001-02 McGovern  Casey Leigh
2001-02 Papke Melody Lynn
2001-02 Smith Camillia
2001-02 Stein Robin Stephanie
2000-01 Fuller Jason Earl
2000-01 Gormley Todd Andrew
2000-01 Howell Jane Anne
2000-01 Kuxhaus Laurel Catherine
2000-01 Madden Andrew Stephen
2000-01 Thornhill Daniel James
2000-01 Worsley Marcus Andre
1999-2000 Harant Adam William
1999-2000 Henderson Marlone Deshaun
1999-2000 Hernandez Gardiol Natalia
1999-2000 Pournelle Jennifer Rene
1998-99 Harty Tyson Harold
1998-99 Luchini Kathleen Tamara
1998-99 Wissman Anne Marie
1997-98 Baker Marthena Ann
1997-98 Hendricks Brent Michael
1997-98 Schmitt William Anthony
1997-98 Teske Christopher Alan
1996-97 Barber Amy Michelle
1996-97 Purcell Angela Linnell
1996-97 Pyhtila John Wesley
1995-96 Grover  Dale Lawrence
1995-96 Jessop  Julie Lynne
1995-96 Kaszeta  Richard William
1995-96 Richter Heather Anne
1995-96 Sirovatka Kathryn Jean
1995-96 Tiesma Michelle Oyen
1995-96 Zongker Douglas Earl
1994-95 Lipar Joseph Louis
1994-95 Truax Kathryn Marie
1994-95 Willett Christopher Sco
1993-94 Barber Thomas David
1993-94 Goudy Sean Tamarun
1993-94 Landis Margaret Sue
1993-94 O'Connor Patrick Michael
1992-93 Graf David Daniel
1990-91 Brown Patricia Lea
1990-91 Burgess Dawn Irene S
1990-91 Horowitz Todd Steven
1990-91 Svigelj John A
1989-90 Anderson Todd Sterling
1989-90 Beckman  Jill Noelle
1989-90 Courtney Amy Corinne
1989-90 Moore Francis Bilboag
1989-90 Peterson Richard Brent
1988-89 Anderson Stephen F
1988-89 Appenzeller Laura Mar
1988-89 Boylan Jeanette Terese
1988-89 Hanold Karl A
1988-89 Warren Jonathan Frede
1987-88 Dellis Stephanie
1987-88 Fullenkamp Connel Rob
1987-88 Meiners Sally Ann
1987-88 Weller Timothy Neil
1986-87 Cappaert David Lawren
1986-87 Cooper Scott Thomas
1986-87 Murphy  Steven Michael
1985-86 Hrabak Estelle Marie
1985-86 Lawson David N
1985-86 Nicholson Andrew Dow
1985-86 Russell Mary Catherine
1984-85 Ellis Ronald E
1984-85 Nichols David Paul
1984-85 Ryan Wendy Lou H
1982-83 Arnett Jeffrey Douglas
1982-83 Bishop Christopher Ja
1982-83 Dunning David Alan
1982-83 Heeter Carrie Jill
1982-83 Warner Margaret Rose
1981-82 Griffiths William K
1981-82 Kraus Jennifer E
1981-82 Martin Gary John
1981-82 Weaver David R
1980-81 Gerloff Jane E
1980-81 Powell Kevin T
1980-81 Westrate Nancy L
1979-80 Heinrich Margaret J
1979-80 Herron John S
1979-80 Rasmussen Beth A
1978-79 Gilless James K
1978-79 Muder Douglas Jacob
1978-79 Warach Steven J
1977-78 Carson Mark E
1977-78 Cooley  Wendy C
1976-77 Burke Daniel B
1976-77 Pombier Edward C
1976-77 Smith Stanley D
1976-77 Strayer  David L
1975-76 Balaban Carey D
1975-76 Blanchard Charles L
1975-76 Bordley Robert F
1975-76 Bradford Kent Jay
1975-76 Donoghue Michael J
1975-76 Mckellar John S
1975-76 Saenz Richard M
1975-76 Smith Rogers M
1975-76 Soule Judith D
1974-75 Ellis Robert A Jr
1974-75 Jones  Eric A
1974-75 Myers Betty M
1974-75 Schilling Edward E Jr
1973-74 Fyda Mary Catherine
1973-74 Husted Paul Allan
1973-74 Kozak  Lola Mitchell
1973-74 Lerman Frank David
1973-74 Pratt Bruce M
1973-74 Sirotkin Karl Marvin
1972-73 Ford Kristina H
1972-73 Freund Elizabeth K
1972-73 Holland Peter C
1972-73 Smith Jeffrey D
1972-73 White  Mary S
1971-72 Gillispie Gregory D
1971-72 Haycock  John W
1971-72 Levis Richard A
1971-72 Voss Jerome A
1970-71 Jones Gilbert G
1970-71 Sizemore  Stephen R
1970-71 Thomas  June M
1970-71 Throop Alan L
1969-70 Assink Roger A
1969-70 Benninger  Larry K
1969-70 Lesgold Alan M
1969-70 Posnansky  Carla J
1968-69 Allis Edward W
1968-69 Grost Michael E
1968-69 Jones Gilbert G
1968-69 Knirk Dwayne L
1968-69 Sweany Ray L
1968-69 Vinson John W
1967-68 Mackenzie  Barbara J
1967-68 Masterson Lawrence J
1967-68 Reid Joseph D
1966-67 Barnett William K
1965-66 Bolt John R
1965-66 Crick Stephen E
1965-66 Devries  Joanne K
1965-66 Eickwort George C
1965-66 Haller Richard W
1965-66 Hurd Julie M
1965-66 Poland Charles B
1965-66 Rawls John M
1965-66 Webb William A
1964-65 Donahue  Julian P
1963-64 Anderson  Marjorie E
1962-63 Allard Marvel J
1962-63 Osterink Larry M
1961-62 York Franklyn W
1960-61 Fettig Lyle P
1959-60 Carroll Robert L
1959-60 Cornwell George W
1959-60 Zimmerman John L
1958-59 Davenport Richard
1958-59 Robertson Wayne M
1956-57 Brake  John R
1953-54 Dawson Mary R
1953-54 Kaechele Lloyd E
1951-52 Bowen Charles C
1951-52 Lockhart James A
1951-52 Wolcott Arthur R